Doğum Psikolojisi

Doğum Psikolojisi yada Doğum Psikoterapisi; gebe  anne baba  ve tüm ekibin ruh sağlığı üzerine şekillenir.

Bebek sahibi olma düşüncesinden başlayan doğum psikolojisi süreci bebekle kavuşma anına kadar devam eder. elbette doğum sonrasında da post natal psikoloji alanına doğru devam eder. Bebek sahibi olma motivasyonu, gebeliğin oluşma hikayesi, gebelik esnasındaki tüm yaşananlar ve doğum anı psikolojisi tüm hayatın temelini oluşturmaktadır.

Bebek anne baba ve aslında tüm geniş aile üyeleriyle özellikle de anneanne ile bağlantılıdır. Plasenta yardımıyla bu bağın en önemli kısmı ise anne ile alakalıdır. Bu nedenle gebelik esnasında gebenin maruz kaldığı stres ve stresin şiddeti önemlidir. Günlük hayat stresinden kaçmamız mümkün olmayabilir ve hatta bir derecedeki stres bebeğin hayata hazırlanması için de gerekli ve sağlıklıdır. Ama gebelik esnasında gebeyi görece olarak fazlasıyla rahatsız eden bir hayat olayına dikkat etmek ve gebenin bunu bebeğiyle beraber nasıl atlatacağını deneyimlemesi ve hatta öğrenmesi önemlidir. Aynı şey baba için de söz konusudur. Doğum Psikologu bu nedenle hem aile seanslar yaparak hem de ekibi de aile ile doğru iletişim noktasında destekleyecektir.

Doğum Anı Psikolojisi ise tam travay esnasında doğum başladıktan sonra tüm ailenin ve ekibin beraber bir bütün olarak çalışmasını sağlar. Doğum Psikologu doğum anında ailenin desteğidir, doktor, ebe ve/veya doula ( doğum destekçisi) dan oluşan doğum ekibini psikolojik olarak destekler.